خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باميان از طريق فايبرنوری با شمال کشور وصل مى گردد

باميان از طريق فايبرنوری با شمال کشور وصل مى گردد

May 14, 2016 - 11:18

باميان (پژواک،٢٥ثور ٩٥): کار تمديد کيبل شبکه فايبرنورى از ولسوالی يکاولنگ باميان آغاز گرديد، که با عملى شدن اين پروژه، باميان با ولايت سمنگان و شمال کشور وصل مى گردد.

محمد طاهر زُهير والى باميان گفت که طول اين پروژه ١٨٠ کيلومتر است، که يک ميليون و ٤٦٠ هزار  دالرامريکايى هزينه برمى دارد و ازسوى بانک جهانى پرداخته مى شود.

وى افزود که کارتمديد کيبل شبکه فايبرنورى، از طريق باميان و دره صوف ولايت سمنگان آغاز شده و در  شش ماه به بهره بردارى سپرده خواهدشد.

حاجی عزيزالله حميدی رييس مخابرات وتکنالوژى معلوماتى باميان گفت که فايبرنوری، از کابل وپروان به باميان وصل شده و از طريق باميان به ولايت های همجوار نيز وصل مى گردد.

وی افزود  که سروی مسير دايکندی نيز آغاز شده و در پلان است تا اين شبکه در آينده به طرف ولايت غور نيز تمديد گردد.

با شبکۀ فايبرنورى که به شکل زيرزمينى و کيبل تمديد يافته، ظرفيت انتقال خدمات تيليفون، انترنت، نشرات تلويزيون و راديو، با  قيمت ارزان و کيفيت بالا در سراسر کشور فراهم ميگردد.

براساس معلومات وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى؛ کار تمديد اين شبکه، در سال ٢٠٠٧ ميلادى، از کابل آغاز و به طول٣٣٠٠ کيلومتر، با عبور از ولايات پروان، بلخ، فارياب، هرات و کندهار، دوباره به کابل وصل مى گردد و فعلاً بيش از٨٠ درصد کار اين پروژه در کشور تکميل شده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement