خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ده ها افغان که برای آموزش به امریکا رفته، دو باره به کشور برنگشته اند

ده ها افغان که برای آموزش به امریکا رفته، دو باره به کشور برنگشته اند

Aug 08, 2017 - 18:22

کابل(پژواک،١٧اسد٩٦): منابع می گویند که بیشتر از١٠٠افغان که طی دو سال گذشته برای آموزش در بخش های مختلف به امریکا رفته، دو باره به کشور برگشته نکرده اند.

ده ها افغان برای آموزش در بخش های تحصیلات عالی، آموزش نظامی و بخش های دیگر به امریکا رفته اند؛ اما اکنون منابع می گویند که از دو سال بدینسو تعداد افغان های فراری در امریکا و کانادا بیشتر شده اند.

یک افغان مستقر در واشنگتن که با ادارات امریکایی رابطه نزدیک دارد، به شرط افشا نشدن نام خود به آژانس خبری پژواک گفت، ازسال ٢٠١٥ بدينسو در امريکا و کانادا حدود ١٥٠ افغان فرار کرده اند.

منبع اضافه کرد که این افراد برای آموزش در بخش های مختلف به امریکا رفته بودند که بعضی از آنان در امریکا ماندند و بعضی دیگر آنان به کانادا رفته اند.

از سوى هم بشير صافى يکى از افغان هاى مقيم امريکا، در صفحۀ اجتماعى فيسبوک نگاشته است که از دو سال گذشته بدينسو شمارى زيادى از افسران نظامى، استادان پوهنتون، مامورين ملکى و فعالين نهادهاى مدنى افغان به امريکا آمده بوده ، دوباره به افغانستان نرفته است .

او افزوده است که از جمع آنها يک تعداد به کانادا رفته و شمارى هم در امريکا درخواست پناهندگى سپرده اند.

به گفتۀ صافى، در جملۀ مقامات نظامى حتى تا جنرالان دو ستاره يى نيز  مى باشد .

به اساس معلومات او، از جمع مامورين نظامى اکثريت از مرکز آموزشى کمپ مودى ايالات جورجيا و مکتب جورج مارشال لادرک شده اند.

او افزود:"تعداد مامورين ملکى دولتى و نمايندگان نهادهاى مدنى که در امريکا مانده اند، نسبت به مامورين نظامى کم است."

احمدشاه کتوازى مسوول روابط دفاعى سفارت افغانستان در واشنگتن به آژانس خبرى پژواک پذيرفت که شمارى از افغانها به منظور آموزش آمده بوده اند که پس نرفته اند.

او افزود، متاسفانه که اين واقعيت دارد، شمارى از فغان ها پس از سپرى کردن دورۀ آموزشى در امريکا مانده و بعضى از آنها به کانادا رفته اند.

موصوف مى گويد:"اين موضوع را خيلى جدى گرفتيم، با ارگان هاى مختلف امريکايى و افغان هاى که براى آموزش به امريکا آمده است، در تماس هستيم."

کتوازى مى گويد که آنها هميشه افغان ها را تشويق مى کنند که دوباره به کشور برگشت نمايند.

به گفتۀ او، اخيرا با برخى از ارگان هاى امريکايى به ويژه نيروى ميدان هوايى تماس گرفته، تا به هيئت هاى شان اجازه دهد که از مراکز آموزشى که افغان ها در آن آموزش مى بينند، ديدار نمايند.

تورنجرال دولت وزيرى سخنگوى وزارت دفاع ملى افغانستان نيز مى پذيرد که شمارى از افغان ها در امريکا مانده و دوباره برگشت نکرده اند.

موصوف به آژانس پژواک گفت که فعلاً همراى آنها ارقام دقيق نيست؛ اما کسى که به منظور آموزش نظامى به امريکا مى روند، از  آنها ضمانت مى گيرند.

جنرال وزيرى مى گويد که ضمانت کنندگان افغان هاى که در امريکا مى مانند، مى خواهند تا مصارفت که با آنها صورت گرفته، پس گيرد.

به گفتۀ موصوف، وزارت دفاع ملى در آينده تدابير جلوگيرى از همچو رويدادها اتخاذ کرده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement