خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با وجود وعده های مقامات، شاهراه های مهم پکتیا هنوز ساخته نشده است

با وجود وعده های مقامات، شاهراه های مهم پکتیا هنوز ساخته نشده است

Aug 22, 2017 - 14:46

گردیز(پژواک،٣١اسد٩٦): تعدادی از باشندگان پکتیا می گویند که با وجود وعده های مقامات، شاهراه های مهم این ولایت ساخته نشده و مردم با مشکلات مواجه می باشند.

شاهراه گردیز-غزنی، څمکنی-جانی خیل، ځاځى آريوب و گردیز- پتان، راه های مهم مواصلاتی و تجاری از جملۀ شاهراه هايى می باشد که گفته می شد با شروع بهار، کارهای ساخت و بازسازی آن آغاز خواهد شد؛ اما این کار ها با گذشت چندین ماه هنوز شروع نشده است.

امان الله احمدزی یک تن از بزرگان قومى منطقۀ ابراهیم خيل، امروز"٣١اسد" به آژانس خبری پژواک گفت که چندین بار وعده های ساخت این راه ها داده شده؛ اما کار آن هنوزهم شروع نشده است.

احمدزی گفت وضعیت خراب شاهراه ها مردم را با مشکلات مواجه کرده و بیشتر اوقات، مریضان تا شفاخانه ها نمی رسند و گرد وخاک شاهراه، سبب مریضی مردم می شود.

وی گفت: "ما از شرکت سرکسازی و تمام اموال، ذمه واری کرده ایم که کسی برای آنان ضرر نمی رسانند؛ آنان نیز وعده داده که بسیار زود سرک پخته ساخته می شود؛ اما تا کنون کاری نشده است.

ما چندی قبل تظاهرات انجام دادیم، بعد آنان وعده داد که در طول سه هفته کار آغاز خواهد شد؛ اما هنوز هیچ کاری نکرده است."

وی تهدید کرد و گفت که اگر کار سرک ها مطابق به وعده های انجام شده آغاز نشود، آنها همه راه ها را به روی ترافیک مسدود خواهند کرد.

حمید الله یک تن از باشندگان ولسوالی جانیخیل نیز خواهان ساختن سرک څمکنى- جانيخيل شد و گفت که ساخت این راه، برای رفع کردن بسیارى مشکلات مردم، بیماری ها و کاستن فاصله بین مردم و دولت بسیارمهم و مفید است.

وی افزود: "مردم از این راه خیلی به تکلیف اند، این راه اصلا برای رفتن مناسب نیست؛ اما چاره نیست. دولت باید غم مارا بخورد. تنها وعده داده می شود؛ اما هنوز عملی نشده است."

موتروانان و تجار، راه شاهراه گردیز- پتان نیز از وضعیت بد این شاهراه ترانزیتی شاکی اند و می گویند که وضعیت بد این راه، بالای امور تجارتی نیز تاثیر منفی گذاشته است.

محمدیوسف یک تن از موتروانان این راه، به آژانس پژواک گفت که آنان به علت وضعیت خراب شاهراه، نمی توانند که مسافرین را به موقع به مکان تعیین شده برسانند.

وی افزود: "شاهراه بسیار خراب است، موتر ها هر روز خراب می شوند، راه دوساعته را در پنج شش ساعت طی می کنیم."

محمدیوسف از مقامات مربوطه خواست که مطابق به وعده های داده شده، کار ساخت شاهراه ها را آغاز کنند.

عبدالله درانی رئیس فوایدعامه پکتیا گفت که قرارداد شاهراه گردیز-غزنی، یک بار دیگر به اعلان داده شده است.

درانی به دیزاین و سروی سرک څمکنى- جانیخیل اشاره کرد که به گفتۀ وی، کار آن در آیندۀ نزدیک آغاز خواهد شد.

وی گفت: "سرک گردیز-غزنی واقعا بسیار مهم است؛ اما کار سرش ادامه دارد، به اعلان مجدد داده شده است و انشاءالله در آن چند شرکت اشتراک می کند و کارهای ترمیم شاهراه گردیز- پتان نیز از دو روز به اینسو آغاز شده است."

وزارت فواید عامه، کار ترمیم شاهراه حدود ٨٥کیلومتری گردیز- پتان را به ارزش ١٩٩ميليون افغانى آغاز کرده بود؛ اما کار آن به علت مداخلۀ یک تعداد زورمندان متوقف گردید.

قابل ذکر است که ساخت  شاهراه های گردیز-غزنی و چمکنی- جانیخیل، برای بهتر شدن وضعیت امنیتی در ولسوالی های زرمت و جانی خیل، که فعلاً از مناطق نا امن پکتیا محسوب می شود نیز مهم است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement