خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نشست سران سازمان همکاری های اسلامی در زمينۀ ساينس و تکنالوژی برگزارگرديد

نشست سران سازمان همکاری های اسلامی در زمينۀ ساينس و تکنالوژی برگزارگرديد

Sep 10, 2017 - 19:35

کابل (پژواک،١٩ اسد ٩٦): در نخستين اجلاس سران سازمان همکاری های اسلامی در زمينۀ ساينس و تکنالوژی که  با اشتراک رييس جمهورغنى در شهر آستانه پايتخت قزاقستان برگزار شد بر تقويت همکاری و هماهنگی ميان اعضای سازمان همکاری های اسلامی تاکيدگرديد.

در اين اجلاس که  امروز  تحت عنوان"ساينس، تکنالوژی، نوآوری و عصری سازی جهان اسلام" برگزار گرديد،   به شمول رييس جمهور غنی، سران و مقامات کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی شرکت نموده بودند.

نور سلطان نظربايف رييس جمهور قزاقستان در سخنرانى اش در اين اجلاس بر ضرورت کاهش فاصله ميان کشورهای اسلامی در زمينه ساینس و تکنالوژی و تقويت همکاری و هماهنگی ميان اعضای سازمان همکاری های اسلامی، تاکيد کرد.

وى گفت : (( جهان اسلام بيشتر از يک و نيم ميليارد نفوس دنيا را تشکيل می دهد، اما امروز نتوانسته وحدت خود را نشان دهد و اين باعث شده است که اسلام به اهدافش نرسد، پس ما بايد اين چالش ها را  از بين ببريم.))

رييس جمهور قزاقستان ،از سهم فعال تمدن اسلامی در انکشاف علم و تکنالوژی در جهان يادآوری کرده، گفت که کشورهای اسلامی بايد در ساحات مختلف علم و تکنالوژی، بخصوص استفاده از تکنالوژِی در زمينه های بانکداری اسلامی، حفاظت محيط زيست، زراعت و مصوونيت غذايی تلاش کنند.

موصوف افزود: (( تا سال ۲۰۲۰، اقتصاد کشورهای جهان ديجيتالی خواهد بود، به همين منظور ما برنامۀ را بنام قزاقستان ديجيتالی آغاز کرده ايم که تا سال ۲۰۲۵ از هر پنج نفر قزاقی يکتن آنها مهارت های ديجيتالی را فرا خواهد گرفت.))

وى همچنان بر گسترش بيشتر روابط ميان کشورهای اسلامی تاکيد کرد و گفت که از مدت چهار سال بدينسو قزاقستان نشست اديان جهانی و سنتی را برگزار می کند و در آن نمايندگان اديان اسلام، مسيحيت، يهوديت و بوديزم اشتراک می کنند.

وی اشتراک کنندگان اين اجلاس در نشست بعدی آن که در سال ۲۰۱۸ برگزار می گردد، دعوت نمود.

نظربايف گفت : (( ما خواهان صلح در خاور ميانه و کشورهای اسلامی هستيم و بايد در راستای حفظ صلح و ثبات تلاش کنيم. ))

سپس رجب طيب اوردغان رييس جمهور ترکيه صحبت کرده  و گفت که همکاری ها در زمينه های علمی و تکنالوژی نقش اساسی را در تقويت مناسبات ميان اعضای اين سازمان ايفا می کند.

وی با تاکيد بر توسعه علم، دانش و نوآوری در جهان اسلام، گفت : (( اکنون ۵۵ در صد مردم در جهان اسلام بی سواد هستند و بهترين فرزندان ما در کشورهای غربی مصروف کار و فعاليت می باشند و ما متاسفانه به کشورهای مصرف کننده مبدل شده ايم که اين در عرصه تکنالوژی يک آسيب پذيری بزرگ است.))

اردغان گفت : ((ما بايد دانش را توليد کنيم، آنرا توسعه دهيم و در چارچوب سازمان همکاری های اسلامی به مبادله دانش از طريق تبادله استادان و محصلين بپردازيم  و پوهنتون ها را توسعه دهيم.))

وی ضمن اينکه بر حفظ محيط زيست و منابع طبيعی و گسترش همکاری ها در عرصه های تجارتی و اقتصادی تاکيد کرد، گفت که گروه های تروريستی از شبکه های انترنتی استفاده می کنند و بايد قوانين شديد بخاطر مبارزه عليه آنها، به تصويب برسد.

رييس جمهور ترکيه  افزودکه بشريت بدون تامين صلح، امنيت و ثبات نمی تواند به زندگی ادامه دهد.

بعداً ممنون حسين رييس جمهور پاکستان صحبت کرد و در رابطه به ضرورت گسترش همکاری ها ميان کشورهای اسلامی در زمينه ساينس و تکنالوژی تاکيد کرده گفت که پاکستان تعهدات اش را در اين خصوص انجام می دهد.

وی هماهنگی، وحدت، تفکر خلاق، فرهنگ، مطالعات، صبر و شکيبایی و توسعه تکنالوژی معاصر را در راستای پيشرفت و ترقی کشورهای اسلامی مهم دانست گفت : (( ما بايد آنچه را که از ما انتظار برده می شود و همچنان نقش و تعهدات تاريخی خود را در زمينه همکاری بيشتر ميان امت اسلامی انجام دهيم.))

حسن روحانی رييس جمهور ايران نيز  در اين اجلاس سخنرانی کرد و ضمن يادآورى از دوره های شگوفايی تمدن اسلامی گفت : (( در واقع اگر ما بخواهيم رمز اعتلای علمی جهان اسلام در گذشته و آينده را در يک کلمه خلاصه کنيم، بايد از اعتدال اسلامی با سه مولفۀ تعامل، تسامح و تعاون سخن بگوييم.))

رييس جمهور موريتانيا به نمايندگی از کشورهای عربی صحبت کرده گفت که جهان اسلام قرن های متمادی نقش پيشتاز را در زمينه ساينس داشته و آنرا در جهان گسترش داده  است.

همچنان در اين اجلاس شوکت ميرضيايف رييس جمهور ازبکستان، رييس جمهور گانا، پادشاه مراکش و سکرترجنرال سازمان همکاری های اسلامی در مورد اهميت ساينس و تکنالوژی در گسترش مناسبات کشور های اسلامی روشنی انداختند.

رييس جمهور غنی بحيث اولين سخنران در نشست تحت عنوان" روابط در حال ظهور ميان ساينس و جامعه در قرن ۲۱" سخنرانی کرده، گفت : ((ما در يک حالت تحول و ابهام به سر می بريم-نخست تغييرات ويرانگرانۀ تروريزم، بی ثباتی سياسی و تغييرات محيط زيستی ما را آسيب های شديد می رساند.))

وی افزود : (( دوم تغييرات خرابکارانه می باشد،چهارمين انقلاب صنعتی بسوی مخرب شدن در حرکت است و از ما نمی خواهد که از آن استقبال کنيم، بلکه برای ما هشدار می دهدکه بيشترين کارهای ما در زمينۀ اقتصادی، درست مديريت نمی شود.))

رئیس جمهور افزودکه اين به درک واضح نياز دارد که چهارمين انقلاب صنعتی تنها منبع ترس اجتماعی و بيجاشدن نيست، بلکه راه برای پرورش اميد و باور به آينده می باشد.

محمد اشرف غنی، سومين ابهام را ابهام اقتصادی دانسته، گفت : (( پيام کليدی، رهبری و مديريت تغييرات سازنده می باشد که اگر ما از گذشته و سه انقلاب صنعتی نياموزيم، قيمت گزاف را خواهيم پرداخت.))

رئیس جمهور کشور با اشاره بر اينکه چه درس های از حالات متذکره بايد بياموزيم، گفت که درس نخست اين است که جهان اسلام در سه انقلاب صنعتی گذشته، مصرف کننده بوده و منحيث توليد کنندگان عمل نکرده است، به همين دليل ساينس تکنالوژی برای شان نا آشنا می باشد که بايد خود را به آن آشنا ساخت.

وی افزود: ((دومين درس اين است که ماخود را به گذشته وفق نداده ايم، سهمگيری ما در زمينه های ساينس و تکنالوژی به فراموشی سپرده شده است و ايین ضرورت به توجه دارد.))

رييس جمهور غنی گفت: (( سومين درس اين می باشد که موضوع ساينس و تکنالوژی تاکتيکی شده نمی  تواند، بايد با يک رويکرد کاملاً استراتيژيک به آن برخورد کنيم و اين بدان معناست که يک ارزيابی دقيق از بازيگران کنونی و موانع کليدی که ما را از رسيدن به ساينس و تکنالوژی باز می دارد، داشته باشيم.))

رئیس جمهور درادامه سخنانش همچنان تاکيد کرد : (( بايد يک پلان عمل داشته باشيم تا از همديگر بياموزيم و به پيش حرکت کنيم  و  ما بايد مسايل فرهنگی، سياسی و اجتماعى و سيستم های  تعليمی و تحصيلی خود را تقويت ببخشيم. ))

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در اخير سخنانش گفت که افغانستان در حال ايجاد فايبر نوری وسيع در سطح منطقه است  که کشورهای آسيای ميانه و جنوبى از اين طريق با هم وصل خواهند شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement