خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"رفتار اشتباه فرد یا یک حلقه، پیوندی با دیدگاه رهبری حکومت ندارد"

"رفتار اشتباه فرد یا یک حلقه، پیوندی با دیدگاه رهبری حکومت ندارد"

Sep 20, 2017 - 18:45

کابل (پژواک، ۲۹ سنبله ۹۶): جنبش موسم به "گذار"، در واکنش به پخش اسناد قوم ستیزی از آدرس ریاست اداره امور، خواستار پيگیری اين موضوع از سوى نهادهاى عدلى و قضايى کشورشد؛ اما کارمند اين اداره که متهم به پخش اين اطلاعات مى باشد گفته است که شخصی، از کمپیوتر دفترش سوء استفاده کرده است.

اين جنبش می‌گوید مدارک نشان می‌دهد که این سند، مربوط به یک فرد و یا گروه خاص نیست، بلکه آجندای حکومت وحدت ملی است که در خفا تطبیق می‌شود.

هفتۀ پیش طرحی که دوازده بند داشت، از کانال تلگرام ریاست ادارۀ امور پخش شد، که در آن گفته شده بود که حضور کارمندان تاجک، هزاره و ازبیک تبار در این نهادها کاهش داده شود.

این طرح، به صورت راهنمایی تهیه و از طریق یک گروه تلگرامی، با جمعی از کارمندان ظاهراً میان ‌رتبۀ اداره امور ریاست جمهوری در میان گذاشته شده و اخیراً نسخه‌ای از آن در رسانه‌ها درز کرد.

انتشار این سند قوم ستیزی، واکنش‌های زیادی را در رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و سیاستمداران برانگیخته و باعث انتقادهای تندی علیه نهاد ادارۀ امور و دفتر ریاست جمهوری شد است.

هارون معترف رییس جنبش گذار، که امروز در نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که اسناد فاش شده از اداره امور ریاست جمهوری، تبعیض آشکار را در برابر سایر اقوام نشان میدهد.

وی، تنظیم کنندگان سند را مجرم خطاب کرده گفت که این اسناد، مربوط به یک فرد و یا گروه خاص نیست، بلکه آجندای حکومت وحدت ملی است که در خفا آن را تطبیق می‌کنند.

موصوف، با بیان اینکه حدود ۳۰ میلیون نفوس در گرو گرفته شده  و تلاش ها برای حذف سیستماتیک سایر اقوام جریان دارد، گفت که استعفای یک تن بسنده نیست؛ باید در این خصوص وضاحت بیشتر ارائه گردد و شرکای دیگر این قضیه نیز مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

معترف، شعارهای حکومت وحدت ملی را در خصوص اصلاحات در حکومت، عوام فریبانه خوانده، گفت: "از آغاز کار حکومت وحدت ملی تاکنون، شاهد تحقق هیچگونه اصلاحات نبودیم و آنچه در اداره امور افشا شد، نیت و طرح اصلی قومی سازی نهادهای ملی حکومت را نشان می‌دهد."

فهیم فطرت رییس اجرایی جنبش گذار، فاش شدن سند قوم ستیزانۀ اداره امور را خیانت ملی عنوان کرده، گفت: "مدارک فاش شده، در اداره امور ریاست جمهوری، توسط یک فرد نه، بلکه حلقۀ بزرگی در آن دخیل اند و باید همه افراد دخیل در قضیه، مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند."

در قطعنامه ای که از سوی این نهاد، صادر و به خوانش گرفته شد، در کنار اینکه حکومت وحدت ملی را فاقد مشروعیت سیاسی خوانده، گفته شده است که حکومت در تامین امنیت، اصلاحات عادلانه و کارآفرینی ناکام بوده و باید بخاطر تغییر نظام، هرچه عاجل انتخابات ریاست جمهوری برگزار گردد.

آقای مخکش معاون ریاست نظارت اداره امور ریاست جمهوری، در یک ویدیو که در صفحه فیسبوکش پخش کرده، می‌گوید که شخصی از کمپیوتر دفترش سوء استفاده کرده است.

وی مي افزايد: "وقتی که من نان خوردن رفتم، کسی از طریق کمپیوترم سوء استفاده کرده و به نام من ورق را به دیگر افراد و دوستانم فرستاده است."

موصوف، با بیان اینکه این یک اتهام محض است، گفت: "اطمینان میدهم که این ورق جعلی و بی اساس است و هیچ نوع مهر و امضا ندارد و کسانی هستند، افرادی را که به نفع همه اقوام تلاش می کنند، آنان را بدنام می‌کنند."

معاون نظارت و ارزیابی اداره امور، در رابطه به استعفایش، می گوید که به منظور حفظ و خدشه دار نشدن وحدت ملی، استعفا داده است و پس از این نیز متعهد به تامین عدالت اجتماعی و اتحاد ملی در کشور می باشد.

اداره امور ریاست جمهوری افغانستان، در اعلامیه ای گفته است که اطلاعات درز کرده به رسانه ها که توسط یکی از کارمندان این اداره تهیه شده است، سیاست رسمی ادارۀ امور نیست، بلکه این اطلاعات بدون تحقیق و به منظور زیر سوال بردن اصلاحات در این اداره، منتشر شده است.

در اعلامیه آمده است که این نهاد، به منظور تامین خدمات عمومی برای تمام مردم بدون نظرداشت تعلقات آنان، اتهامات نشر شده را رد می کند و اسناد منتشر شده را تنها به فایل بدون مهر و امضا، بی اساس می‌خواند.

ریاست جمهوری، در واکنش به این موضوع گفته است که رفتار اشتباه فرد یا یک حلقه، پیوندی با دیدگاه رهبری حکومت ندارد.

شاه حسین مرتضوی سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری، در صفحۀ فیسبوکش نوشته است که مبنای عمل حکومت و رییس جمهور، قانون اساسی افغانستان می باشد و هیچگاه افراد متعصب، از رییس جمهور نمایندگی نمی‌کنند.

وى همچنان نوشته است: رییس جمهور کشور، بیش از هرکس دیگر در راستای تامین ارزش های قانون اساسی تلاش می کند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement